Projektek

  • Fotógyűjtés, digitalizálás és kiállítás a MOL-Új Európa Alapítvány támogatásával

    2024.

    A támogatás segítségével:

    • kiállítást rendezünk Lissák Tivadar fotográfus életművéből a kőszegi Fortepan Fotógalériában.
    • több jelentős hagyatékot is feldolgozunk. Terveink szerint elkészülünk Prohászka Imre, Csaba László, Fábián József, Szebeni András és Inkey Tibor negatívjaival. A digitalizált anyagok jórésze 2024. végéig fölkerül a Fortepanra.
    • elindítjuk a Fortemap.hu oldalt, ahol a Fortepan Budapest belvárosi és győri fotóit térképre helyezzük. Az Alapítvány támogatásával és önkéntesek segítségével, több mint tízezer fénykép kerül föl a térképre és a projektet 2025-ben is folytatjuk.

  • Ostrom 80 - képmentési akció Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából

    2024. november 22. -

    Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulójára a Fortepan és az Eidolon Centre közös képmentési akciót szervez.

    Budapest 1944-45-ös ostroma a második világháború egyik legpusztítóbb, embert próbáló ütközete volt, egyben a huszadik századi magyar történelem talán legdrámaibb, még mindig nem kielégítően feldolgozott traumája.

    1944 telének két hónapjában és az azt közvetlenül követő időszakban rendkívüli erővel sűrűsödött össze a magyar társadalmat évtizedeken át megosztó sokirányú feszültség és a második világháború végjátékának drámája. A Budapesten rekedt civilek néhány hét alatt át kellett éljék a város jelentős részének pusztulását, a zsidó lakosság gettóba terelését és tömeges likvidálását, a nyilas terrort, a német és orosz katonai megszállók durva beavatkozását az élet menetébe, a magyar államiság szétesését és egy új világ véres születését. Mindezt légópincékbe szorulva, mindennapos életveszélyben, bizonytalanságban és kiszámíthatatlan erőszak hullámok között, nélkülözve, áram, víz és élelmiszer nélkül. Az ostrom vége sokaknak az életet, másoknak pedig egy új rabság kezdetét jelentette.

    Noha a katonai és politikai események meglehetősen jól feldolgozottak, a civil lakosság életetek drámai megváltozásáról, a mindennapok mai fejjel nehezen felfogható drámájáról alig van fényképes emlékünk. Bár naplók sora őrzi a komfortzónájukat feladni kényszerült, egymás mellé szorult emberek hétköznapjainak részleteit és hangulatát, a nélkülözés, a túlélés, a szolidaritás, az önzés, a kicsiség és a nagyság csak ilyen helyzetekben megismerhető megnyilvánulásait, az ezt megörökítő fényképekről alig van tudomásunk. A huszadik század szinte minden pillanatát megörökítő privát fotók hullámai ezen a ponton megtörnek.

    Az Ostrom időszakából alig rendelkezünk olyan ismert fotóval, amely a civil lakosság, a pincékbe húzódott, romok között túlélő budapestiek és budapestiek mindennapjait mutatná be. Hasonlóan ehhez, a budapesti gettóból is elenyészően kevés fotográfia maradt fent, mint ahogy a málenkij robotra hurcoltak sokaságának története sem dokumentált kellően.

    A Fortepan és az Eidolon Centre képmentési programjával arra tesz kísérletet, hogy ezt a hiányt pótolja, és rátaláljon azokra a lappangó, jórészt magánkézben lévő, esetleg archívumok feldolgozatlan anyagában rejtőző fotográfiákra, amelyek a nyilvánosság számára nem ismertek és Budapest ostromának eddig ismeretlen arcát mutatják be. Biztosak vagyunk benne, hogy az átlagosnál kevesebb kép készült ebben a vérzivataros időszakban, mégis hiszünk benne, hogy valahol, elfelejtve még léteznek ilyen kordokumentumok. Mindnyájunk érdeke, hogy rájuk találjunk.

    A projekt során várjuk mindazok jelentkezését, akiknek a birtokában olyan fotóemlék van, amely 1944-ben készült az ostromlott Budapesten, vagy úgy gondolják, valamilyen köze van Budapest ostromához.

    A képeket – együtt a már ismert képanyagból készült válogatással – 2025 őszén, Budapest Ostromának 80. évfordulójára emlékezve a Fortepan és az Eidolon Centre által szervezett kiállításon tervezzük bemutatni.

    További információ a projektről – és arról, hogy a fényképeket hogyan tudják nekünk eljuttatni – ezen a linken.

  • Fortepan Method - Making Europe’s private visual history freely accessible

    2022. szeptember 1 - 2025. augusztus 31.

    A projekt során a Fortepan módszerére építve létrehozunk egy európai szintű, szabad felhasználású digitális privát fotó archívumot, amely gazdagítja Európa a XX. századról alkotott vizuális emlékezetét. A megvalósításban szakmai partnereink a lengyel Fundacja Edukacji Wizualnej és az olasz http://www.photoluxfestival.it/. Három éven keresztül gyűjtünk fotókat Európa-szerte; a kiválogatott fotók felkerülnek a digitális archívumba, emellett mindhárom országban kiállítást rendezünk belőlük.

    A projektet az Európai Bizottság Creative Europe programja támogatja.

  • Fortepan Pannonia

    2022. július 1 - 2023. január 31.

    A Fortepan Pannonia projektben nyugat-magyarországi és burgenlandi területekről gyűjtünk és digitalizálunk privát, családi fotókat. Az összegyűjtött fényképekből 3000 db-ot válogatunk ki és teszünk szabadon hozzáférhetővé a fortepan.hu oldalon.

    A projekt a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

  • Fotográfusok és intézmények fotógyűjteményeinek közzététele a fortepan.hu oldalon

    2022. február 1 - november 30.

    2022-ben Bojár Sándor és Hunyady József fotográfusok újabb fényképeinek, Vimola Károly, Faragó György és a Középületépítő Vállalat fotógyűjteményének digitalizálását, adatolását és szabad felhasználású közzétételét végezzük el a fortepan.hu oldalon.

    A projekt a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

  • Az V. kerületre vonatkozó gyűjtőmunka és publikálás a fortepan.hu oldalon

    2022. május 30 - december 15.

    A projekt időtartama alatt a korábbi években megkezdett, V. kerületre vonatkozó fotógyűjtő munkát és publikálást folytatjuk.

    A projekt Belváros-Lipótváros, Budapest Főváros V. kerület Önkormányzata támogatásával valósult meg.

  • Saját galéria létrehozásának lehetősége a Fortepan on-line fotóarchívumban

    2022. január 1 - 2022. december 31.

    A támogatással lehetőséget biztosítunk magángalériák létrehozására. Ennek az a lényege, hogy bárki a saját ízlése szerint összeválogatott fényképeket egyetlen link mellékelésével tudja továbbítani, illetve a válogatás megmarad és bármikor újra elérhető a link segítségével. Ez magánembereknek, kutatóknak, újságíróknak is hasznos funkció lehet és mindenképpen az oldal látogatottságát növeli majd. Az új funkció az informatikai fejlesztését sikerült megvalósítani a támogatás által.

    A “Saját galéria létrehozásának lehetősége a Fortepan on-line fotóarchívumban” szakmai program megvalósítását 2022. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Értesítések

  • Tizennégy képmegfejtés
    2025. jan. 3.

    Genesis turné, szerb fiúkollégium, az egykori sóskúti mozi, a siófoki Villa Bauhaus és egy dunaújvárosi motorcsónakverseny

    December végén arra kértük olvasóinkat, hogy segítsenek nekünk: húsz olyan fényképet mutattunk, amelynek nem ismertük a helyszínét vagy a történetét. Két hét után örömmel jelenthetjük, hogy mostantól tizennéggyel kevesebb az olyan Fortepan-fotók száma, amelyekről nem tudjuk hol készültek. Önöknek köszönhetően!

    Bővebben →

  • 2024 kedvencei
    2024. dec. 27.

    30 izgalmas a 12 ezer idén feltöltött Fortepan fényképből

    Az idei évben 12 ezer fénykép került a Fortepan digitális fotóarchívumba. Olyan szerzőkkel gazdagodott a 200 ezresre duzzadt fényképgyűjtemény, mint Bor Dezső fővárosi tisztviselő, a Székesfővárosi Zenekar alapító karnagya, akinek képein az 1920–30-as évek városi középosztályának élete elevenedik meg, vagy Csaba László, akinek fotói egy építész inspirációs naplójaként is nézhetők. Idén is sok tehetséges amatőr képei találtak el a Fortepanra, így Gara Andor, Szentkuthy Ibolya, Domokos József, Kieselbach Tamás vagy Cserey Zoltán fotói, mellettük pedig a profi fotósok képei is szaporodtak Prohászka Imre, Bencseky Mátyás és Horváth Péter kockáival. Egy korábbi gyűjtemény szaporodott tovább, újabb ezer bűnügyi helyszín között böngészhetnek a hetvenes évek eleji fővárosból. Tehát megint újabb szemszögekből ismerhetjük meg még jobban a keszekusza 20. századot.

    Bővebben →

  • Kitalálja, hol járunk?
    2024. dec. 20.

    Nem költői a kérdés: mi sem tudjuk!

    Minden év végén arra kérjük olvasóinkat, hogy segítsenek megfejteni a Fortepan digitális fotóarchívum oldalára felkerülő képekhez kapcsolódó információkat. Most is olvasóinkhoz fordulunk és kérjük, segítsenek felfejteni az alábbi képeken látható részletek alapján, hogy vajon hol készültek a képek, kit-mit ábrázolhatnak.

    Bővebben →

  • Az Aranyhajó és az Elefánt
    2024. dec. 13.

    Régi magyar cégérek és címfestők nyomában

    Mindegy, hogy mit nyitott valaki – kocsmát, kávéházat, borbélyműhelyt vagy úri szabóságot – az első dolga minden vállalkozónak a címfestő felkeresése volt. Tisztességes hirdetőtábla nélkül nem vághatott semmibe az ember a századfordulós Magyarországon. Ezek a cifra feliratok váltották fel akkoriban a régi cégéreket, amiket aztán a neon, a fém és a műanyag szorított ki a múlt század során. A Fortepan képei azonban ebből is, abból is jó párat megőriztek.

    Bővebben →

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.