Rólunk

A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le ingyenesen, jó minőségben.

A képek FORTEPAN / X.Y. adományozó megjelöléssel bármilyen célra szabadon közölhetők. Kérjük, minden esetben tüntesse fel a kép pontos forrását, hisz ezzel viszonozza az eredeti tulajdonos önzetlenségét!

A honlapot két magánszemély, Szepessy Ákos és Tamási Miklós indította 2010-ben ötezer, jórészt lomtalanításokon talált fotóval. Azóta többszáz család, amatőr és hivatásos fotós, illetve közgyűjtemény bővítette a Fortepant. A honlapon megjelenő képeket a szerkesztőség válogatja ki. A fotók leírását önkéntes szerkesztők végzik, a Fortepan Fórumon megjelenő információkból kiindulva. Örömmel vállalkozunk az Ön fényképeinek, negatívjainak feldolgozására is, elérhet minket a fortepan@gmail.com címen.

A Fortepan munkatársai: Bozóky Ildikó, Gazdik Richárd, Juhász Péter, Négyesi Károly, Négyesi Pál, Németh Tamás, Pálinkás Zsolt, Péter Gábor, Sándor Dávid, Simon Gyula, Tamási Miklós, Török András, Varga János, Varga F. János, Virágvölgyi István, Gál László

Munkánkat az Arcanum, az Archive of Modern Conflict (Toronto), a Blinken OSA Archívum és a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. segíti. A Fortepan adminisztratív hátterét a Summa Artium Nonprofit Kft. biztosítja.

A Heti Fortepan Blog a Capa Központ támogatásával és együttműködésével készül.

A Fortepan indulását a Kortörténeti Alapítvány anyagi támogatása segítette.

Értesítések

  • Fortepan Fotógaléria nyílt Kőszegen
    2024. júl. 26.

    Egy jókedélyű és kíváncsi gépészmérnök, Lissák Tivadar képei

    Kulturális kísérletként tekintenek az alapítók a Fortepan Fotógaléria megnyitására és működtetésére. A nyitó kiállítás anyagát a privát fotóarchívum egy fontos szerzőjének a képeiből válogatták, de ezen kívül minden rendhagyó a kőszegi Táblaház utcában: a kiállítóhely szezonális, nincs teremőr, és a látogatók becsületére alapozzák a belépőjegyek megváltását is. Mielőtt azonban belépnénk, olvassuk el a Heti Fortepan sorozat 200. cikkét.

    Bővebben →

  • Épületek, amelyeknek a születését és a bontását is láthattuk
    2024. júl. 19.

    Budapest eltűnt épületei 2.

    Amikor arról beszélünk, hogy eltűnnek a város régi épületei, legtöbbünknek roskatag bérházak, esetleg impozáns paloták vagy kunyhókból álló szegénynegyedek jelennek meg a szeme előtt. Jellemzően olyanok, amelyek még a háború előtt épültek. Pedig az idő múlik: ma már a háború utáni házak között is akadnak hatvan-hetven évesek, amelyek korántsem tekinthetők újaknak. Közülük pedig egyre több tűnik el, hogy a helyükre jellemzően valami még újabb épüljön. Cikkünkben olyan jellegzetes, karakteres épületeket gyűjtöttünk össze, amelyek bár csak a huszadik század második felében épültek fel, s évtizedekre meghatározták a város képét – ma viszont már hiába keresnénk azokat.

    Bővebben →

  • Száz négyszögöl éden
    2024. júl. 12.

    Építészeti rémálommá vált a városlakók álma, a víkendház

    Az utóbbi száz évben kétszer is előfordult, hogy a hatalom a középosztály boldogítására használta a nyaralótelkek parcellázását. Az eredmény látható minden fontosabb üdülőterületen, és már fél évszázada is tudták: a látvány sokszor botrányos.

    Bővebben →

  • Asszonyverés a 20. századi Magyarországon
    2024. júl. 5.

    A családon belüli erőszakról egy nem mindennapi fénykép apropóján

    A kapcsolati erőszak annyira elfogadott volt Magyarországon, hogy az asszonyverést még akkor sem firtatta senki, amikor a gyerekbántalmazás ellen már egyre szélesebb körben szót emeltek – a társadalom által elnézett, zárt ajtók mögötti erőszakról egy kivételes 20. századi felvétel tanúskodik.

    Bővebben →

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.