Rólunk

A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le ingyenesen, jó minőségben.

A képek FORTEPAN / X.Y. adományozó megjelöléssel bármilyen célra szabadon közölhetők. Kérjük, minden esetben tüntesse fel a kép pontos forrását, hisz ezzel viszonozza az eredeti tulajdonos önzetlenségét!

A honlapot két magánszemély, Szepessy Ákos és Tamási Miklós indította 2010-ben ötezer, jórészt lomtalanításokon talált fotóval. Azóta többszáz család, amatőr és hivatásos fotós, illetve közgyűjtemény bővítette a Fortepant. A honlapon megjelenő képeket a szerkesztőség válogatja ki. A fotók leírását önkéntes szerkesztők végzik, a Fortepan Fórumon megjelenő információkból kiindulva. Örömmel vállalkozunk az Ön fényképeinek, negatívjainak feldolgozására is, elérhet minket a fortepan@gmail.com címen.

A Fortepan munkatársai: Bozóky Ildikó, Gazdik Richárd, Juhász Péter, Négyesi Károly, Négyesi Pál, Németh Tamás, Pálinkás Zsolt, Péter Gábor, Sándor Dávid, Simon Gyula, Tamási Miklós, Török András, Varga János, Varga F. János, Virágvölgyi István, Gál László

Munkánkat az Arcanum, az Archive of Modern Conflict (Toronto), a Blinken OSA Archívum és a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. segíti. A Fortepan adminisztratív hátterét a Summa Artium Nonprofit Kft. biztosítja.

A Heti Fortepan Blog a Capa Központ támogatásával és együttműködésével készül.

A Fortepan indulását a Kortörténeti Alapítvány anyagi támogatása segítette.

Értesítések

  • „Szemléltessük ennek forgalomra gyakorolt hatását”
    2024. nov. 15.

    Szemelvények a magyar közlekedésbiztonság történetéből

    A magyar közlekedésbiztonság története nem csupán a szabályok fejlődésének krónikája, hanem egyben a technikai újítások, társadalmi szemléletváltások és tragédiák lenyomata is. Az első szabályzatok még az 1800-as évek közepén, a lovas kocsik korában születtek, ám az automobilok megjelenésével gyökeresen új problémák merültek fel: gyorshajtás, ittas vezetés, és az infrastruktúra hiányosságai. A 20. században a közlekedési szabályok folyamatos korszerűsítésére volt szükség, miközben a balesetek száma drámaian nőtt. Az oktatás és propaganda egyaránt szerepet játszott a közlekedési kultúra fejlesztésében, amelyhez természetesen az új technológiák, például jelzőlámpák és közlekedésirányító rendszerek is hozzájárultak. Fortepan fényképtörténet érdekes anekdotákkal fűszerezve.

    Bővebben →

  • Aranycsapat, ’56 és színes reklámfotók
    2024. nov. 8.

    Faragó György szerteágazó fotós életműve a szocializmus évtizedeiből

    Tanúja volt a kalászt simogató Rákosi Mátyás elhíresült fotózásának a zalai lankákon, majd néhány évvel később már ő fotografálta Puskást, Czibort, Bozsikot, Kocsist és a többi aranylábú játékost a Honvédnál. Az 1956-os forradalom történéseit évtizedekig rejtegetett, máig forrásértékű fényképei őrzik, míg a hetvenes évektől szabadúszóként vált olyan gyárak és vállalatok nemzetközi mércével is mérhető fotósává, mint a budafoki pezsgőgyár, a Domus lakberendezési áruház, vagy a Budapesti Illatszer és Kozmetikai Vállalat. Faragó György fotóriporter és reklámfotográfus szerteágazó életét és életművét lehetetlenség néhány adat segítségével felvázolni, ám annál beszédesebbek fényképei, amelyek a víz hátán is megélő, de megalkuvásra képtelen ember arcélét rajzolják fel.

    Bővebben →

  • A „semmi” fotózása
    2024. nov. 1.

    Mi volt egykor ikonikus épületeink helyén?

    A Puskás Aréna helyén lóversenytér. A Hősök tere helyén pompás díszkút. Az ELTE campusa helyén hatalmas tó. Budapest legmagasabb lakóháza helyén pedig virágzó kertészetek voltak. A Fortepan fotóarchívuma nem csak a város meghatározó épületeiről őriz fotókat, de annak az emlékét is, hogy mi volt a helyükön, mielőtt megépültek volna.

    Bővebben →

  • Közösségi nyomozás egy magyar tengerész után
    2024. okt. 30.

    Különleges katonatörténet Amerikából

    Egyedi fotóval emlékezett a Fortepan október 23-ra: a közösségi fotóarchívum a magyar forradalom évfordulójára élesítette történetének 200 ezredik fényképét, egy önmagában is elég szokatlan darabot ahhoz, hogy néhány olvasó első blikkre mesterséges intelligencia által generált képnek higgye a felvételt. A fotó ’56 egy elfeledett epizódját mutatja a levegőből: egy nagy amerikai anyahajót, aminek fedélzetén a tengerészek szokatlan alakzatba állva magyar nyelvű feliratot formáznak: „Isten segítsen!”

    Bővebben →

Bezárás

Belépés

Elfelejtett jelszó? → Még nem rendelkezem fiókkal. Regisztráció →
Bezárás

Regisztráció

Már rendelkezem fiókkal. Belépés →
Bezárás

Jelszó módosítása

Bezárás

Elfelejtett jelszó?

Elfelejtett Jelszavának módosításához kérjük adja meg felhasználónevét vagy email címét.